Две следи.
Това е музикална импровизация на песента Две следи на група Щурците. Не съм професионалем музикант а слухар да уточня, стремя се да правя нещо подобно на изпълненията на велики Игор Престяков но на български песни. Ако не сте го чували ето две негови изпълнения от които ще ви спре дъха направо.
http://www.uvioo.com/video?m=mowerr87&so=yt&v=SeLfVDcWICM
http://www.uvioo.com/video?m=mowerr87&so=yt&v=BxDClmDthoQ
А това е моето изпълнение на Две следи . Скоро ще кача таблитурите.
http://www.uvioo.com/video?m=mowerr87&so=yt&v=N7QX_NoqMjs
Група Щурците е създадена в София през 1967. Първоначално, през онази есен, когато Кирил Маричков и Петър Цанков от „Бъндараците“ се срещат с Петър Гюзелев и Веселин Кисьов от „Слънчевите братя“, идеята да създадат собствена група изглежда нереална и за самите тях. Първото участие, за което си спомнят, е на студентския бал във ВИТИЗ по случай 8 декември, а през януари 1967 осъществяват и първите си записи — няколко инструментални пиеси и версия на „Песен без думи“ на „Shadows“. Но групата все още няма име и в младежко предаване по Първа програма на БНР е обявен конкурс за име сред слушателите. От многобройните предложения, четиримата млади музиканти се спират на Щурците. През 1967 групата работи и с Георги Минчев, с когото печелят първото официално признание — песента на композитора Борис Карадимчев „Бяла тишина“ (с участието на струнния квартет "Димов") е удостоена с първа награда във фестивала „Златния Орфей“ и е обявена за мелодия на годината в едноименния телевизионен конкурс. Следващата 1968 година излиза първата малка плоча, включваща песните „Веселина“ „Звън“, „Малкият светъл прозорец“ и „Изпращане“.
Популярността на групата непрекъснато расте, за да достигне своя връх през 80-те. Песните им са актуални, стилово разнообразни и печелят младежката публика. Текстовете на песните са дело на някои от най-известните и талантливи български поети. В кариерата си групата има повече от 2600 концерта при препълнени зали, като през последните години момчетата и момичетата, които възторжено ги аплодират, не биха могли да имат спомени за началото, поради простата причина, че по онова време още не са били родени.
Няма коментари:
Публикуване на коментар